ONLINE NASILJE NIJE STVARNO: (NE)STVARNE SITUACIJE I (NE)STVARNE POSLJEDICE

„Ne, nemoguće je da teneko maltretira na internetu. Zar nisi čula za POWER OFF dugme?“

„Ma samo glumiš žrtvu, osjetljiva si. Ne traži problem gdje ga nema.“

„Ne sviđaju ti se njegove poruke i komentari koje dobijaš na društvenim mrežama? Pa samo ignoriši, to je lako. Ili ga blokiraj. Ili budi i ti bezobrazna pa odgovori još gore. Ništa ti ne može.“

„ Online svijet nije stvarnost, tako da u njemu nasilje ne postoji, i meni nikad ne može da se desi.“

Provodiš vrijeme na internetu i dobro se osjećaš. Komuniciraš sa svojim prijateljima, porodicom. Povezana si sa svijetom i to te čini srećnom. Nalaziš razne korisne stvari, informišeš se i edukuješ o svemu. Uživaš. Vremenom počinje da se dešava nešto novo. Na primjer pristižu ti poruke i komentari od osobe koju možda ni nepoznaješ. Ko je to i šta hoće od tebe? Ignorišeš. Ali zašto nastavlja da ti piše, zašto govori takve stvari? Ružno se osjećaš, hoćeš da prestane i blokiraš. Poslije nekog vremena skoro da si i zaboravila na tu osobu. Međutim, javlja se novi profil, stižu nove poruke tebi jako poznate, novi stari komentari, bude se stara ružna osjećanja, koja se samo produbljuju. Da možda nešto nije u redu sa tobom, zašto ti se to dešava? Počinješ manje da koristiš internet, strijepiš kad uzmeš telefon u ruke. Strah te je da upališ bilo koju društvenu mrežu, ne znaš kakvi će te komentari i poruke dočekati. Osjećaš se nesigurno kad si sama, nesigurna si i u društvu. Izbjegavaš društvo. Gubiš volju za stvarima u kojima si uživala. Ne možeš da se otarasiš tih negativnih emocija. Nezadovoljna si sobom. To traje i traje... Ti trpiš online nasilje. Dešava se tebi. Stvarno je. A stvarne su i posljedice koje osjećaš.

Virtuelno okruženje u kome se osjećaš srećno, bezbjedno i ispunjeno, može jednim klikom da postane opasno mjesto koje je izvor anksioznosti. Online nasilje na tebe može da utiče na razne načine, da imaš osjećaj da si napadnuta svugdje. Čak ikad si sama, u svom domu, imaš osjećaj da nisi bezbjedna. Može da djeluje kaoda izlaza nema i da nikada neće prestati. Posljedice mogu biti dugotrajne i da na tebe utiču:

-         mentalno i emocionalno – da se osjećaš nelagodno, uznemireno, glupo, da se bojiš, ali i da budeš ljuta, da si postiđena, tužna, gubiš interesovanje za stvari koje voliš;

-         fizički–umorna si, ne možeš da spavaš ili imaš ružne snove, ne možeš da jedeš ili jedeš previše, bole te stomak i/ili glava – iako sa nasilnikom nemaš fizički kontakt, nasilje koje trpiš može imati ozbiljne psiho-somatske (psiho-fizičke) posljedice;

-         sociološki–izbjegavaš prijatelje i porodicu, povlačiš se u sebe i postaješ sve više zatvorena za bilo koji vid socijalne interakcije.

Dobra vijest je da kraj nasilju postoji, a da bi ono prestalo, važno je identifikovati i prijaviti nasilnika. Ako trpiš online nasilje obrati se osobi kojoj vjeruješ, obrati se roditeljima, prijateljima, stručnim licima. Pričaj o tome. Može da te bude strah da roditelji neće razumjeti. Možda ne razumiju tehnologiju i ono što ti se dešava i što proživljavaš, ali sigurno žele da ti pomognu. Pokušaj da im objasniš. Ne treba da zauvijek „nestaneš” sa interneta i da nasilnik pobijedi, jer tako nećeš riješiti situaciju u kojoj se nalaziš. Imaj na umu da svako može biti žrtva online nasilja, ali znaj da nisi sama. Potraži (stručnu) pomoć, razgovaraj, jer rješenje postoji. Prijavi.

by

mr Saša Lazović, psihološkinja